Dorn Method

Dorn Methodu

Dorn Metodu – Dorn Spinal Tedavi

Dorn Spinal Terapi Nedir?
Dorn Metodu veya Dorn Spinal Therapy, Almanya’nın güneyindeki küçük bir kasabadan Dieter Dorn (1938 – Ocak 2011) tarafından yapılan bir tedavi yöntemidir . Dorn Yöntemi, omurganın ve vücudumuzdaki diğer eklemlerin yanlış hizalanmasını düzeltmek için bütüncül, manipülatif olmayan ve güvenli bir yoldur.

Dorn Metodu ile aynı zamanda vücut hareketi yaratırken başparmağın hafif basıncını doğru yerde birleştirerek omurları yeniden hizalayabiliriz.


Dorn Metodu, herhangi bir başkasına dokunmadan bireysel omurları aynı hizada tutmamızı sağlar. Bu nazik ve non-invaziv yöntem çok etkilidir.

 

Dorn Spinal Therapy tedavisinde ne olur?

Dorn Metodu ile vücudu alttan üste, ayaktan başa doğru işleriz:
Sırt üstü rahatça uzanırken bacak uzunluğunuzu kontrol ederiz. Bacak uzunluğundaki herhangi bir fark, kalça eklemini, diz eklemini ve ayak bileği eklemini, dikkat gerektiren bacağın üzerine hizalayarak düzeltilecektir.

 

Pelvis bölgesi ile başlayıp sakrum, ilium ve koksiks bölgelerini inceliyoruz ve gerektiğinde hizalanıyoruz, sonra aynı şeyi yapan bel omurgası boyunca çalışıyoruz.

Bir sandalyede oturarak, torasik omurga ve ardından servikal omurga boyunca tekrar kontrol edilmeye devam edilir ve gerektiğinde yeniden ayarlamalar yapılır.

 

Omurları düzeltme sırasındaki prensip her zaman aynıdır: Dinamik, ‘hareketli’ bir eylemde olacaksınız, omurlar doğal kendiliğinden yeniden hizalamayı teşvik ederek doğru konuma geri getirilir. Dieter Dorn’un felsefesi, “Bir Dorn Metodu uygulayıcısı, hasta belirli güdümlü hareketler yaparken baskı uygulayarak elleriyle birini tedavi etmesine rağmen, bu tedavi başarılı olabilmek için biraz tersine çevrilmelidir” diyor.

 

Kendisini Dorn Metodu uygulayıcısının eline (teknik olarak neredeyse aynı ama aslında çok büyük bir fark var) iten kişi. Terapiyi bu şekilde yaparak başarı kaçınılmazdır ve Dorn Metodunun aslında bir terapiden ziyade Kendi Kendine Yardım Yöntemi olduğu anlaşılır.

 

Hizalamanın ardından, iyileştirici bir Breuss Masajı alacaksınız . Bu terapötik masaj, omurganızı ve belinizi çevreleyen gerilmiş kasları ve dokuyu yatıştırır ve rahatlatır. Bu rahatlatıcı masaj sırasında kullanılan yağ, iyileştirici özellikleri ile omurganızın diskleri tedavi sırasında yağı kolayca emer.

 

Sonunda ve en önemlisi, ağrılarınızın düzelmesinin en hayati kısmını oluşturan kendi kendine yardım egzersizleri gösterilecektir: Egzersizlerin etkisini görebilmeniz için en az 3 ay boyunca yapmanız gerekmektedir.Egzersiz süresi ortalama 5 dakika sürmektedir. Vücudunuzun kas hafızasının tekrar dan oluşması için lütfen disiplin ve motivasyon içerisinde hareket ediniz.

 

Temel olarak tedavi seansında yaptığınız şeyin bir tekrarıdır ve yapılması uzun sürmez. Tedaviyi başarılı kılmak, vücudunuzu yeni ve doğru hizaya sokmak için, vücudunuzun duruşunu güçlendirmek için önümüzdeki haftalarda düzenli aralıklarla egzersizler yapmaya devam etmeniz gerekir.

 

Tedaviden sonra neler beklenir?

 

Üç şeyden biri olabilir:
1. Anında daha iyi hissedersiniz, daha hafif ve acısız kalırsınız. Bu ideal sonuç!
2. Herhangi bir değişiklik hissetmezsiniz eğer başka bir tedavi seansı düzenlenmelidir. Bir sonraki tedavi seansı tedaviye hiç tepki gösterip göstermediğinizi gösterecektir. Bazen vücudun tepki vermeden önce ve sonuçlar gerçekleşmeden önce gevşetilmesi gerekir.
3. Değişen bir metabolizma nedeniyle farklı detoksifikasyon belirtileri hissettiğiniz anlamına gelebilecek bir ‘iyileşme krizinden’ geçiyorsunuz. Önümüzdeki birkaç gün için düzeltilmiş alanlarda hafif başlı bir his veya uyuşukluk, biraz kas ağrısı veya basınç hassasiyeti yaşayabilirsiniz.

 

Tedaviden sonra yapmanız gerekenler

Vücudunuz için en iyi sonuçlar ve destek için önümüzdeki birkaç hafta boyunca bol su içmelisiniz (tedaviden sonra yaklaşık 3 litre). , Yaklaşık 2 ay boyunca yanlış esnemeler veya bükümler veya uygun olmayan spor aktivitelerinden kaçının ve vücudunuzu yeni pozisyonunda güçlendirmeye yardımcı olacak kendi kendini iyileştirme egzersizlerinizi sürdürün.

(Thomas Zudrell’den alıntı – www.dorn-method.com )

 

Akut veya kronik ağrı çekiyorsanız ve rahatlama arıyorsanız Akdeniz Deva Sağlıklı Merkezinde yeni bir yaşam sizi bekliyor.

Şimdi 1 dakikanızı ayırıp randevu formu oluşturabilir ve hayat kalitenizi artırıp kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. 🙂

 

Translate »

Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!