Manuel Terapi

Manuel Terapi Nedir ?

Kas iskelet sistemine ait işlev bozukluklarının tedavisinde el ile kullanılan özel teknikler içerir.Etkinliği kanıtlanmış ve kabul görmüş bir yöntemdir.

 

İçerisinde mobilizasyon ( Hareket yeteneğini kaybetmiş bir oluşuma yeniden hareket yeteneği kazandırma.) Manipulasyon (  ekleme pasif olarak uygulanan itme hareketidir.) ve özel masaj tekniklerini içerir.

 

Manuel Terapi Amacı Nedir ?

Manuel terapi tekniklerinin amacı, ağrıyı azaltmak ve hareket aralığını iyileştirmek için gergin kasları ve kısıtlı eklemleri rahatlatmaktır. Omurga da ve vücutta dengeyi sağlamaktır. Genellikle, manuel terapi teknikleri fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilir. 

 

Manuel terapi; kronik bel ağrısı, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı, sakroilyak eklem disfonksiyonu ,sırt kası gerginliği gibi eklem sorunları, ve bağ çekilmelerinin tedavisinde kişilere rahatlama sağlamaktadır.

 

Yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır, dolaşımı artırır, hasarlı dokuyu parçalamaya yardımcı olur ve yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.

 

Ayrıca Ayak boyu eşitsizliğinden kaynaklı tüm omurga problemlerinin önlenmesine yardımcı olup sizi bel,boyun,sırt,kalça ve diz ağrılarından korur.

 

Manuel terapi de omurgayı oluşturan, her  omur  sütun eklemleri ile eklem hareket açıklığının kısıtlanması ile karakterize tüm fonksiyonel bozukluklara blokaj denir.

 

Manuel terapi seansında; fizyoterapistimiz ile birlikte genel kas iskelet sisteminizin değerlendirilmesi ve analizi yapılır. İhtiyacınıza yönelik program hazırlanır.Bacak boyu eşitsizliği ,omurga problemleri ve mekanik düzeltmeler yapılıp omurgadaki blokajlar ağrılı bölgelerin düzeltilmesi amaçlanır.

 

Bütünsel omurga ve vücut şifası amaçlanır. Daha kaliteli bir yaşama ulaşmanız temennimizdir.

 

Manuel terapi seanslarında en iyi verim için ;

Hafif vakalarda  1 ile 3 seans , orta vakalarda 3 ile 6 seans kronik vakalarda 9 seans tavsiye ediyoruz.

Nasıl arabanın 10 bin km bakımı oluyorsa her insan da omurgasının vücudunun bakımı yaptırması gerekiyor.

Mevcut yer çekimi ve hayat stresi vücudumuz da ister istemez hasarlar oluşturabiliyor. Manuel terapi ile hayat kalitenizi artırabilir ve kendinizi hastalıklardan korumuş olabilirsiniz.

 

Manuel terapi ile tedavi edilebilen hastalıklar

 • Boyun ağrısı (kas spazmı, disk hernisi, vb.)
 • Bel ağrısı (disk hernisi, faset eklem kısıtlaması, spinal stenoz, vb.)
 • Torasik (Sırt) omurga ağrısı
 • Migren – baş ağrısı
 • Fibromiyalji ( yaygın kas-eklem ağrısı)
 • Temporal mandibular eklem (çene) disfonksiyonu problemleri
 • Omuz ağrısı (sıkışma sendromu, donmuş omuz, rotator manşet yaralanması, vb.)
 • Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği ağrısı
 • Kalça ağrısı
 • Diz ağrısı
 • Ayak bileği ağrısı

 

Akut veya kronik ağrı çekiyorsanız ve rahatlama arıyorsanız Akdeniz Deva Sağlıklı Merkezinde  yeni bir yaşam sizi bekliyor.

 

Şimdi 1 dakikanızı ayırıp  randevu formu oluşturabilir ve hayat kalitenizi artırıp kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.  🙂 

 

Ayrıca ağrılarınız ciddi bir alarmın habercisi olabilir.Ertelemeyin ! Çözüm önerimizi dinleyin.Görüşmelerimiz ücretsizdir.

 

Translate »

Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!